Jarosławiec po raz pierwszy w źródłach historycznych pojawił się w 1459 roku, kiedy to wieś wchodziła w skład darłowskiej domeny książąt zachodniopomorskich. Położony na północy Polski między Darłowem a Ustką w samym sercu środkowego wybrzeża, jest uroczą wioską rybacką otoczoną pięknymi lasami i dwoma dużymi jeziorami. Od zarania dziejów mieszkali tu rybacy, którzy w chwilach pomiędzy połowami zajmowali się zbieraniem i obróbką bursztynu, którego do dziś dużo znajduje się w tej okolicy.
W 1648 roku żyło tu czterech kmieci, siedmiu zagrodników z rodzinami oraz siedemnastu parobków. Po kilku wiekach, w XIX stuleciu przekształca się jednak w letnisko i tak pozostaje do dziś. Obecnie każdego roku w okresie letnim Jarosławiec odwiedza ponad 5,5 tys. turystów. Przekształca się on wówczas w tętniąca życiem, pełną rozrywek i wielu atrakcji wioseczkę gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.
Należy wspomnieć o bardzo specyficznym i nadającym charakterystyczny klimat położeniu. Składa się na to dalekie wysunięcie w morze zapewniające najczystszą klasę czystości wody na wybrzeżu. Jest to również spotęgowane tym iż w pobliżu nie ma żadnego przemysłu jak i ujść większych rzek.
Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Jarosławca - i zarazem największą atrakcją - jest latarnia morska, której światło widoczne jest z odległości 24 mil morskich. Jest to jedna z 9 latarni na polskim wybrzeżu. Ten zabytkowy obiekt z 1829 roku zbudowany został na planie koła, z czerwonej i glazurowanej cegły. Wszystkie kondygnacje podkreślają ozdobne gzymsy. Z balkonu szczytowego, znajdującego się na wysokości 33 metrów, rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na morze i dwa przybrzeżne jeziora.
Kolejną atrakcją są spacery pod malowniczym klifem porośniętym roślinnością wydmową z chronionym mikołajkiem nadmorskim i wiecznie zielonym lasem iglastym z przewagą sosny czarnej, który jesienią jest prawdziwym eldorado dla zbieraczy grzybów. Wysoki klif jest tu przykładem niszczącej siły morskiego żywiołu. Około 2-3 km za Jarosławcem klif opada i turyści znajdują tu długi pas pięknej piaszczystej plaży.
Warto wybrać się na nią w poszukiwaniu bursztynu, zwłaszcza po sztormach. Nieopodal nadbrzeża cumują kolorowe kutry, a rybacy oferują świeżutkie ryby prosto z morza. Dalej, niebieski stateczek wypływa na wycieczki w morze, podczas których można nacieszyć oczy widokiem klifu w całej okazałości. Naprawdę warto! Brzegi klifowe ciągną się przez 2 kilometry i dochodzą miejscami aż do 45 metrów wysokości, gdzie znajdują się punkty widokowe na morze
Ponadto całe sąsiedztwo Jarosławca to tzw - „Kraina w Kratę”, z niesłychanie ciekawymi budynkami o konstrukcji szachulcowej z przełomu XIX i XX wieku, zwanymi potocznie „murem pruskim”.
Niesamowitego uroku Jarosławiec nabiera jesienią, kiedy to wszyscy letnicy wyjeżdżają i czas się zatrzymuje.
Warto zauważyć, że poza sezonem na stałe zameldowanych jest tutaj jedynie 329 mieszkańców. Większość z nich trudni się, tak jak przodkowie przed wiekami, rybołówstwem oraz zbieraniem „złota Bałtyku”, czyli bursztynu. Spokój taki trwa aż do lata, tak więc osoby pragnące zaznać ciszy i spokoju, podleczyć się jodem którego jesienią podczas sztormów jest najwięcej, lub po prostu chcące uciec od codziennej miejskiej gonitwy na pewno wizytą tutaj nie będą zawiedzione.
Przydatne informacje:
Jarosławiec znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim na Przylądku Jarosławieckim, 11 km na płn. od trasy łączącej Darłowo z Ustką (nr 203). Nieopodal miejscowości znajdują się jeziora: Kopań (pow. 789 ha) i Wicko (pow. 1058 ha)
Przystanek PKS z połączeniami:
Sławno, Słupsk, Darłowo
Poczta
Bankomaty
Punkt Informacji Turystycznej ul. Nadmorska 30, 76-107 Jarosławiec tel.: 059-810-94-40
pit@postomino.pl
Sezonowy Punkt Informacji Turystycznej w Jarosławcu funkcjonuje od 1998 roku. Rok w rok jest uruchamiany w połowie czerwca i czynny jest do końca sierpnia w godzinach 9:00 - 21:00. Budynek przy ulicy Nadmorskiej 30 znajduje się w samym centrum Jarosławca. Na szczycie jego dachu znajduje się duży wyświetlacz podający bieżące informacje - godzinę, datę oraz temperaturę powietrza. W środku, przesympatyczne panie informują turystów w sprawach turystycznych, m.in. o: miejscach noclegowych, imprezach, dojazdach itd.
Stacje benzynowe:
Darłowo – 18,7 km
Sławno – 27 km
Opieka zdrowotna:
NZOZ Panorama tel: 094-348-2997, 094-348-2998
Sławno (szpital) tel: 059-810-7410